





Vi tror på
der findes en ungdomsuddannelse til alle
Vi er professionelle
fordi vi sætter en ære i at kende alle de muligheder, de unge har
Vi er tilgængelige
ved at være synlige i de unges hverdag og være til at få fat på
Vi er vedholdende
og vi giver ikke op
Vi er nærværende
fokuserede, anerkendende og i øjenhøjde i mødet med den enkelte unge
Vi er fleksible
fordi vi går så langt som muligt for at hjælpe
Hvad er paragrafpraktik?
SÆRLIGE UNDERVISNINGSFORLØB EFTER FOLKESKOLELOVEN
Efter anmodning fra forældrene kan skolens leder med inddragelse af den kommunale ungeindsats for unge under 25 år, når hensynet til eleven taler for det, tillade, at en elev efter afslutning af 7. klasse opfylder undervisningspligten ved at deltage i særligt tilrettelagte forløb eller helt eller delvis opfylder undervisningspligten i erhvervsmæssig uddannelse eller erhvervsmæssig beskæftigelse med henblik på at afklare elevens uddannelsesvalg.
For de særlige undervisningsforløb for elever i 8. og 9. klasse efter Folkeskolelovens § 9 og § 33 gælder reglerne efter §9, stk. 4 – 7 eller § 33.
Heraf navnet:
- Målgruppe: Elever, der går i 8. eller 9. klasse. De særligt tilrettelagte forløb er for elever, der har særligt behov for at kombinere teoretisk og praktisk undervisning eller af anden grund ikke får udbytte af undervisningen.
- Formål: Undervisningsaktiviteten/det særlige forløb skal medvirke til at afklare elevens uddannelsesvalg.
Hensigt: At eleven opnår større trivsel og lyst til læring og at eleven vender tilbage til skolen, altså inklusion – ikke eksklusion.

HVAD ER §9 Stk.4?
§ 9 stk. 4 er undervisningsforløb, hvor praktisk og teoretisk indhold kombineres, og som tilpasses den enkelte elev eller grupper af elever. Tanken er, at elever, der er skoletrætte eller af anden grund ikke får
udbytte af undervisningen i skolen, får mulighed for at deltage i forløb i andre læringsrum uden for skolen i en periode med henblik på at få udviklet faglige, personlige og sociale kompetencer og få afklaret deres uddannelsesvalg.
Hensigten er, at eleverne opnår større trivsel og lyst til læring, samt vender tilbage til skolen, og at den videre undervisning og vejledning inddrager og tager afsæt i det, de har lært.
§ 9 stk. 4-forløbene
• er en mulighed i 8. og 9. klasse
• er rettet imod elever med særlige behov herfor
• kan rettes mod den enkelte elev eller grupper af elever
• kan indeholde introduktion og brobygning til ungdomsuddannelserne op til 4 uger pr. år (medregnet andre brobygningsforløb/introduktioner eleven evt. har deltaget i samme år)
• kan indeholde ulønnet praktik med et uddannelsesperspektiv
• kan indeholde undervisning
Statens Erstatningsordning dækker max. 13 uger pr. praktiksted.
I folkeskolelovens §9 Stk. 4 står der:
Skolens leder kan med inddragelse af Ungdommens Uddannelsesvejledning tilbyde elever med særligt behov herfor undervisningsforløb i 8. og 9. klasse, hvor praktisk og teoretisk indhold kombineres i en undervisning, der kan finde sted på og uden for skolen.
Forløbene kan kombineres med introduktion til ungdomsuddannelserne i 8. klasse og brobygning i 9. klasse, som kan have en varighed af op til 4 uger pr. år, inklusive den i § 7 a nævnte introduktion og brobygning, jf. lov om vejledning om uddannelse og erhverv samt pligt til uddannelse, beskæftigelse m.v. Undervisningsforløbene kan være af kortere eller længere varighed.
Hvis det vurderes at være til elevens bedste, kan fagrækken fraviges bortset fra undervisning i dansk, matematik, engelsk og fysik/kemi. I disse fag skal der undervises i et omfang, så fagenes mål og kravene ved prøverne kan opfyldes. Deltagelse i undervisningsforløb efter denne bestemmelse kan kun finde sted efter aftale med eleven og forældrene, jf. § 54.
Her er der altså tale om et forløb, hvor undervisningen også kan finde sted uden for skolen (på praktikstedet). I denne praktik kan den unge også fritages fra undervisning i alle andre fag end dansk, matematik, engelsk og fysik/kemi. Det er altså et særligt tilrettelagt forløb, som benyttes til unge der har behov for et andet tilbud end skolen nogle dage om ugen.
Aftalepapir og evaluering § 9 stk. 4


SÆRLIGT TILRETTELAGTE FORLØB EFTER § 33
Efter anmodning fra forældrene kan skolens leder med inddragelse af den kommunale ungeindsats, når hensynet til eleven taler for det, tillade, at en elev efter afslutning af 7. klasse opfylder undervisningspligten ved at deltage i særligt tilrettelagte forløb eller helt eller delvis opfylder undervisningspligten i erhvervsmæssig uddannelse eller erhvervsmæssig beskæftigelse med henblik på at afklare elevens uddannelsesvalg.
Hvad er “Særligt tilrettelagte forløb efter § 33”?
Særligt tilrettelagte forløb efter folkeskolelovens § 33,5
- Skal indeholde undervisning og ulønnet praktik med uddannelsesperspektiv
- Eleven skal som minimum undervises i dansk og matematik, så fagenes mål og kravene ved prøven kan opfyldes
- Eleven skal som udgangspunkt aflægge obligatorisk test i dansk/læsning
- Eleven skal som udgangspunkt aflægge prøve i dansk og matematik
- Skolens leder, forældre og elev kan beslutte, om der skal undervises og aflægges test og prøve i andre fag
- Ungdomsskolen kan inddrages i undervisningen
Statens Erstatningsordning dækker max. 13 uger pr. praktiksted.
Delvis opfyldelse af undervisningspligten ved erhvervsmæssig uddannelse efter folkeskolelovens § 33,6
- Eleven skal som et minimum undervises i dansk og matematik, så fagenes mål og kravene ved prøven kan opfyldes
- Eleven skal som udgangspunkt aflægge obligatorisk test i dansk/læsning
- Eleven skal som udgangspunkt aflægge prøve i dansk og matematik
- Skolens leder, forældre og elev kan beslutte, om der skal undervises og aflægges test og prøve i andre fag
- Ungdomsskolen kan inddrages i undervisningen
- Statens Erstatningsordning dækker ikke. Her dækker uddannelsens forsikringsordninger
- 33,6 Hel opfyldelse af undervisningspligten ved erhvervsmæssig uddannelse
- Tilladelsen kan betinges af, at eleven deltager i supplerende undervisning i ungdomsskolen
- Statens erstatningsordning dækker ikke. Her dækker uddannelsens forsikringsordninger
Delvis opfyldelse af undervisningspligten ved erhvervsmæssig beskæftigelse efter folkeskolelovens § 33,7
- Skolens leder beslutter, med inddragelse af eleven og forældrene jf. § 54, og den ungeindsats, som kommunalbestyrelsen har etableret efter kapitel 1 d i lov om kommunal indsats for unge under 25 år, hvilken undervisning eleven skal deltage i.
- Statens Erstatningsordning dækker ikke. Her dækker arbejdsgiverens forsikringsordninger
- 33,7 Hel opfyldelse af undervisningspligten ved erhvervsmæssig uddannelse
- Tilladelsen kan betinges af at eleven deltager i supplerende undervisning i ungdomsskolen
- Statens Erstatningsordning dækker ikke. Her dækker arbejdsgiverens forsikringsordninger
Bemærk, at både § 33,6 og § 33,7 typisk vil tage udgangspunkt i 2-3 ugers ulønnet prøvepraktik eller et forløb efter §9,4 eller §33,5
Aftalepapir og evaluering paragraf 33 stk. 4-7



Mulighed for forlænget brobygning op til fire uger:
For elever i 9. klasse, der deltager i undervisningsforløb i
medfør af folkeskolelovens § 9, stk. 4, og § 33, stk. 4 og 5, eller tilsvarende
forløb i andre skoleformer i medfør af folkeskolelovens § 33, stk. 2, kan
varigheden af brobygningen forlænges til i alt 4 uger.
Brobygning arrangeres via UU-vejlederen.
Elever, som tilbydes særlige undervisningsforløb, skal følge særlige regler for prøverne
Skoleleder kan i samarbejde med Ungdommens Uddannelsesvejledning tilbyde elever med særlige behov et særligt tilrettelagt undervisningsforløb i 8. og 9. klasse.
Elever under folkeskolelovens § 9, stk. 4
Særligt tilrettelagte undervisningsforløb skal som minimum indeholde undervisning i dansk, matematik, engelsk og fysik/kemi, og eleven skal som minimum aflægge folkeskolens 9.-klasseprøver i disse fag.
Elever under folkeskolelovens § 33, stk. 5
Skolelederen kan aftale med eleven og forældrene, om eleven skal undervises i andre af folkeskolens fag, og om eleven skal aflægge prøve i disse fag.
Elever under folkeskolelovens § 33, stk. 6
Elever, som opfylder undervisningspligten delvist ved erhvervsmæssig uddannelse, skal undervises og aflægge folkeskolens 9.-klasseprøver i dansk og matematik.
Skolelederen kan aftale med eleven, forældrene og Ungdommens Uddannelsesvejledning, om eleven skal undervises i andre fag, og om eleven skal aflægge prøve i disse fag.
Når undervisningspligten opfyldes helt ved erhvervsmæssig uddannelse, kan skolelederen efter aftale med eleven og forældrene beslutte, om eleven skal undervises i andre af folkeskolens fag i den kommunale ungdomsskole, og om eleven skal aflægge prøve i de fag.
Der er ikke krav om aflæggelse af folkeskolens 9.-klasseprøver for elever, som opfylder undervisningspligten helt ved erhvervsmæssig beskæftigelse.
Regelgrundlag
Regelgrundlaget fremgår af folkeskoleloven § 9.
Sidst opdateret marts 2023